Kontaktujte
nás

Kdy se vyplatí vytápět rodinný dům tepelným čerpadlem?

Vytápět a ohřívat vodu co nejlevněji, to vždy patří mezi základní požadavky při stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu. Možná i vy jste do výběru budoucího zdroje tepla zařadili tepelné čerpadlo. Ve kterých případech se jedná o správné rozhodnutí?

tc

Základní pravidlo při výběru správného zdroje vytápění zní - Nerozhodujte se podle toho, s čím jsou spokojeni vaši sousedi či známí. „Hodnocení spokojenosti vychází ze subjektivního pocitu. Každý dům je jiný a i když bychom porovnávali dva zcela autentické domy stojící vedle sebe, nemusíme dojít k totožnému řešení. Požadavky a vhodnost ještě výrazně ovlivňuje chování obyvatel domu a další širší souvislosti," říká Tomáš Krbec, specialista na oblast vytápění a chlazení ze společnosti Pražská energetika (PRE).

Co bychom měli o tepelném čerpadle vědět?

Vytápění tepelným čerpadlem dnes patří mezi poměrně běžná řešení. Nejčastěji využíváme typ čerpadla vzduch/voda, které je cenově nejdostupnější a s minimálními nároky na instalaci. Nepotřebuje provádět žádné vrty, ani vlastnit pozemky. Už v období projektové přípravy – tu rozhodně nevynechejte, ať se jedná o novostavbu či rekonstrukci – bychom měli mít rozhodnuto, zda budeme kromě vytápění využívat tepelné čerpadlo i na ohřev teplé vody, popř. k ohřevu bazénové vody. Podle těchto požadavků bude totiž vybírán výkon čerpadla.

Pozor na zbytečné předimenzování výkonu

Kampaň tepelná čerpadla

V zimě určitě nechceme trpět zimou. Přesto je v pořádku nedimenzovat tepelné čerpadlo na pokrytí 100% tepelných ztrát. Důvody jsou především ekonomické, protože každá kWh výkonu tepelného čerpadla navyšuje investici řádově o desetitisíce korun. Optimální je proto nastavení výkonu na 80 - 90 % požadované spotřeby v kombinaci se záložním zdrojem, kterým nejčastěji bývá elektrokotel. Tento záložní (bivalentní) zdroj následně pomůže čerpadlu v několika ojedinělých dnech, kdy teploty klesají hluboko pod nulu.

Prvním krokem by však mělo být posouzení tepelné náročnosti domu a výběr možností, které by pro jednotlivé technologie přicházely v úvahu. K tomu je nutné započíst i pořizovací cenu a provozní náklady. Teprve potom je možné začít reálně kalkulovat, která z technologií je pro váš dům ta nejvhodnější. Právě v této přípravné fázi je důležité spolupracovat s odborníky, kteří nenabízejí pouze jednu technologii, nebo topné médium. „Naši specialisté zákazníkům běžně připravují několik odlišných modelových výpočtů, na kterých snadno vidí, jaké řešení se mu skutečně z dlouhodobého pohledu vyplatí," říká Tomáš Krbec.

Jaký typ tepelného čerpadla zvolit

Z hlediska financí nejlépe vychází instalace tepelného čerpadla vzduch/voda. Těchto čerpadel se také instaluje ročně jednoznačně nejvíce. Na druhém místě je s výrazným odstupem typ země/voda. Zatímco tepelné čerpadlo vzduch/voda si vystačí pouze s malým prostorem poblíž rodinného domu pro umístění venkovní jednotky, v případě typu země/voda pořizovací náklady stoupají o práce, spojené se zemními vrty. Ve výjimečných případech pak zákazníci volí verzi plošných kolektorů. Jejich problém však spočívá v nutnosti vlastnit poměrně velkou plochu pozemku, na které nesmí stát žádná stavba, nebo růst stromy, aby nedošlo k porušení primárního okruhu. Při dobrém podloží je však jejich výhodou stabilní topný faktor.

Jste na samotě, nebo máte sousedy?

Jedním z nejčastěji zmiňovaných parametrů provozu je hlučnost tepelných čerpadel. „Kvalitní tepelná čerpadla mají hlučnost výrazně nižší, než tomu bylo dříve. Pohybuje mezi 45 - 50 dB dle výkonu čerpadla. Přirovnat bychom ji mohli ke standardní myčce nádobí," vysvětluje Tomáš Krbec. Přesto je vhodné volit umístění čerpadla tak, aby nebylo například v přímé blízkosti terasy souseda nebo jeho oken. Předejdete tím nechtěným sousedským problémům. Obecným pravidlem je neumisťovat tepelné čerpadlo na návětrnou stranu, což by vedlo k většímu namrzání komponentů čerpadla. Nejde o nic závažného - čerpadla jsou pro tyto situace opatřena reverzní funkcí (odmrazování). Zcela vhodná pro umístění není ani jižní strana. Pokud je to možné, doporučuje se zvolit místo, kde je například umístěna ekvitermní regulace, která vyžaduje obdobné podmínky. Výrobci dnes nabízí také variantu venkovní jednotky určenou pro umístění do vnitřních prostor. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou. Při instalaci, ať už to bude ve finále kdekoliv, je vždy třeba nezapomenout vyřešit odvod kondenzátu.


Tepelné čerpadlo Stiebel Eltron Tepelné čerpadlo Stiebel Eltron Stacionární zásobník Stiebel Eltron

Návratnost investice

Asi nejčastějším dotazem při úvahách o instalaci tepelného čerpadla je návratnost investice. Ve srovnání s elektokotlem je návratnost 3 – 5 let, při přechodu z plynového vytápění se výhodnost odvíjí od aktuální celkové spotřeby plynu. Zvažujete-li přechod z kotle na tuhá paliva, bude největší výhoda přechodu na tepelné čerpadlo spočívat především v nesrovnatelně vyšším komfortu obsluhy. Výdaje za přechod k tomuto ekologickému zdroji tepla si můžete snížit i využitím některých z aktuálně nabízených dotačních programů.

Samostatnou kapitolou jsou pak nízkoenergetické a pasivní domy. U těchto domů je ideální využít tepelné čerpadlo primárně k ohřevu teplé vody a současně pokrývat nízké tepelné ztráty domu. „Vhodné je zde zvážit i doplnění o rekuperační jednotku, což přispěje k ještě vyšší efektivitě," doporučuje Tomáš Krbec a přidává ještě další benefit v podobě výhodné distribuční sazby elektřiny D57d, o kterou můžete zažádat v případě využívání tepelného čerpadla pro vytápění.

Rádi byste se dozvěděli více informací? Poptejte službu přes náš webový formulář nebo na telefonu 733 143 143 a my se Vám v krátkém čase ozveme zpět.

www.premereni.cz/tepelna-cerpadla